Charakter
Berneńczyk dzięki swojemu atrakcyjnemu trójbarwnemu umaszczeniu i cechom charakteru, jest znanym i cenionym na całym świecie psem rodzinnym oraz wszechstronnym psem pracującym: pełni rolę przyjaciela i stróża rodziny, sprawdza się jako pies terapeutyczny i ratowniczy. Doskonały w roli psa towarzyszącego, może też brać udział w konkursach obiedience.
Inteligentny, pewny siebie, silny, uważny i czujny w codziennych sytuacjach, bardzo oddany w stosunku do zaufanych ludzi. Łagodny, łatwy w prowadzeniu, wierny swojej rodzinie i swojemu panu, tolerancyjny i przyjazny w stosunku do nieznajomych. Wobec dzieci ostrożny, cierpliwy i opiekuńczy, wykazuje delikatność w zabawie. Jak każdy inny pies dużej rasy, berneńczyk nigdy nie powinien być pozostawiony sam bez nadzoru w towarzystwie małych dzieci lub dzieci nieznanych psu. Nie jest to jednak rasa dla wszystkich: wymaga bardzo bliskiego kontaktu z człowiekiem, a pozbawione znacznej interakcji z ludźmi i otoczeniem człowieka oraz pozbawione odpowiedniej dla rasy aktywności może powodować problemy behawioralne, pies może stać się lękliwy.
W rozwoju i wychowaniu ważną rolę pełni wczesna socjalizacja. Berneński pies pasterski nie jest agresywny w stosunku do gości, przechodniów i innych zwierząt i nie jest nadmiernie szczekliwy, jednak posiada instynkt stróża i zaniepokojony lub w sytuacji zagrożenia alarmuje i staje się energicznym obrońca stada. Jako typowy pies górski uwielbia przestrzeń, a także dużo swobody i niewymuszonego ruchu. Wspaniale czuje się w zimie, nie lubi upałów. Potrafi zaskoczyć swoją wytrzymałością i sprawnością.
Budowa i umaszczenie - skrót
Berneński pies pasterski to pies dużych rozmiarów, o mocnym kośćcu, a przy tym zgrabny, harmonijnie zbudowany, o silnych kończynach. Waga berneńczyka (psy: 45kg-60 kg; suki: 35kg-45 kg) oraz jego wzrost (wysokość w kłębie psa: 64cm-70 cm; suki: 58cm – 66 cm) sprawiają, że berneńczyk jest psem bardzo okazałym. Bardzo ważne są proporcje: berneńczyk nie powinien być ani zbyt wysoki ani zbyt niski, nie przysadzisty i nie za długi. Psy są zwykle większe i masywniejsze niż suki (więcej o budowie i umaszczeniu psa zawarte jest we wzorcu rasy FCI).